דף הבית

 
 
 
   
 
בינוי וחיזוק מבנים תמ"א 38

בינוי וחיזוק מבנים תמ'א 38 ישראל נמצאת במקום מסוכן מבחינת סיכוי לרעידות אדמה. השבר סורי אפריקני, חוצה את ישראל דרך מצריים והשאלה היא מתי

פורסם: 11/2/2015

מאמר זה שייך לקטגוריית בניה
בינוי וחיזוק מבנים תמ"א 38
 
ישראל נמצאת במקום מסוכן מבחינת סיכוי לרעידות אדמה. השבר סורי אפריקני, חוצה את ישראל דרך מצריים והשאלה היא מתי זה יקרה. ישנם מבנים רבים מאוד שהם בסכנה, כמו מבנים ישנים שעלולים לסכן את תושביהם. כבר בשנת 2005, גובשה תכנית תמ"א  38א' שקובעת הנחיות תכנוניות לחיזוק המבנים הישנים. ניתן לחזק את המבנים הקיימים ולהוסיף עוד קומות נוספות לאחר חיזוקו.בינוי וחיזוק מבנים תמ"א 38 מיועד ללפחות 810,000 בנייני מגורים.   בינוי וחיזוק מבנים תמ"א 38, נעשית לגבי בנייני מגורים בני שלוש קומות ומעלה. בינוי וחיזוק מבנים תמ"א 38 הינה תכנית מתאר ארצית ובשנים האחרונות, מנסים הרבה קבלנים באמצעות סיוע מהמדינה, לשפר ולחזק את המבנים הישנים הקיימים בכל אזורי הארץ. מדובר על מבנים מסוף שנות השבעים, אשר קיומם יכול להיות מבחינת סכנה.
 
הכדאיות של קבלנים להשתתף בתכנית תמ"א 38
 
קבלנים מעוניינים כי המדינה תסייע להם בחיזוק המבנים הישנים, היות והרווח של הקבלנים הינו בניית קומות נוספות בבנייני המגורים שהרווח ממכירתם תשתלם להם. התכנית של בינוי וחיזוק מבנים תמ"א 38, הינה בגדר הכרח לגבי המבנים השונים שמוגדרים כמועדים לסכנה במקרה חלילה של רעידת אדמה. ישנם חוקים של בינוי וחיזוק מבנים תמ"א 38, כמו חיזוק בניין בפני רעידת אדמה, הוספת חדר או ממד לכל דירה, הוספת מרפסת שמש, הוספה של מעלית חדשה שיפוץ ושדרוג לובי, שיפוץ מעטפת בניין עם חיפוי קשיח בשילוב שליכט צבעוני, שיפוץ חדר האשפה והמקלט, שדרוג והחלפה של מערכת הביוב והמים, מערכת הגז, תשתית חשמל וכדומה. בתכנית של בינוי וחיזוק מבנים תמ"א 38,ניתן לפעול לעיצוב סביבתי באמצעות אדריכל נוף, כמו עיצוב הגינה, החניה, קומת העמודים, שביל גישה, גדרות ועוד. על פי ההטבות באחוזי הבניה שמתאפשרות באמצעות בינוי וחיזוק מבנים תמ"א 38, ניתן להוסיף 2.5 קומות לבניינים קיימים.
 
דאגה לדיירים בזמן הבנייה והשיפוץ
 
הקבלנים ידאגו לכך לשכור או להשתתף בשכירות הדיירים. בזמן השיפוץ והבנייה במסגרת תכנית תמ"א 38. הדיירים אינם משלמים על הבנייה ומרוויחים בניין משופץ  שנעים לחיות בו וערך הנכס שלהם עולה.