דף הבית

 
 
 
   
 
חיפויים קרמיים ופורצלן לקירות הבית

 אין ספק שהסדרת חיפויים לקירות הבתים היא שם המשחק של ימינו כשמדובר על עיצוב פנימי. 


פורסם: 7/18/2021

מאמר זה שייך לקטגוריית לבית

 חיפויים קרמיים ופורצלן לקירות הבית

אין ספק שהסדרת חיפויים לקירות הבתים היא שם המשחק של ימינו כשמדובר על עיצוב פנימי. קירות לבנים הם בחלק ניכר מהבתים מזמן פאסה, וצביעתם בצבע המנוגד ללבן היא רק תחילתו של תהליך עיצוב חדר האמבטיה. מי שמחפש להתקדם באמת בתחום הזה יודע שהצמדת חיפויים בעלי טקסטורות שונות היא שתוביל, בסופו של דבר, לעיצוב האמיתי שמתבקש. מדוע? משום שחיפוי כזה נשאר קבוע בצבע שלו. זו לא תערובת אקרילית או מינרלית מתוך דלי, שסופה לדהות (וזה לא סוד שיש כיום מבחר רחב של צבעים שמדמים חיפויים אבל אם הם ידהו לכם זה כבר לא ייראה ברמה המתבקשת). מה אתם צריכים לדעת על בחירת חיפויים, אם כן?

לכו עם המוכר והידוע: בתחום שיפוץ הבתים, הרוב קובע וגם צודק

זה לא סוד שקרמיקה ופורצלן הם חומרים מלאכותיים בעוד אבן טבעית היא חומר טבעי. נטיית לבו של הישראלי שחושב בסקלה של הרמות הגבוהות היא להעדיף את הטבעי גם כי זה וינטאג' וגם כי זה יותר יקר ולכן זה כנראה יותר טוב. אבל כאן בדיוק טמונה הטעות של אותם ישראלים. מדוע? משום שכאשר קוטמים חומר טבעי, בין אם זה עץ ובין אם זה סלע, ליצרן אין ממש שליטה על מה שיהיה בבית ביום ההתקנה. המתקינים עלולים ליצור לכם בבית אריח וליידו אריח יותר כהה ואז ליידו אריח עם כתמים שחורים וכד'. ככה זה נכרת מהסלע וזה לא ניתן לשינוי במעבדה. מדוע? כי אם משנים את זה במעבדה, זה כבר לא משהו טבעי אלא קרמיקה, ולשם בדיוק אנחנו מכוונים.

אריחי חיפוי מקרמיקה

אריחי חיפוי מקרמיקה מבוססים על אבן טבעית שהונדסה במראה החיצוני שלה, בשילוב חול ומינרלים שונים. היא יקרה פחות מהאבן הטבעית כי לרוב לא משתמשים ממש בכל הסלע אלא בחלקים קטנים שלו שתורמים לעיצוב שהיצרן מבקש להכין. שאר התערובת מבוססת על חול ומינרלים. היתרון של הקרמיקה, כאמור, הוא שיש בקרה מלאה על איך שאריחי החיפוי ייראו. בנוסף, ניתן לזהות את הרמה לפני הקנייה. אם מקדם השחיקה הוא לפחות 4 ואם מקדם הספיגה נמוך ורצוי 0, משמע שמדובר על חיפויים איכותיים. שחיקה גבוהה מסמלת שגם מכות חזקות על החיפוי יתקשו מאד לסדוק ולשבור אותו. ספיגה נמוכה אומרת שאם חלילה צבע מאכל יישפך על החיפוי הוא לא ייצור כתמי קבע אלא יכולת ניקיון והסרה מלאות באמצעות מטלית פשוטה. 

אריחי חיפוי מפורצלן

אריחי חיפוי מפורצלן הם למעשה חרסינות, אבל שונות מאלה שמחוברות לגיגית האמבטיה כי הן עבות וחזקות ממנה. בדומה לחרסינה הרגילה, גם פורצלן נוצר ממינרלי קאוליניט, פטונטס ומים לצורך הפיכת העיסה לדלילה. כאשר היא כמעט דלילה לחלוטין, אך לא לגמרי נוזלית היא מושלכת לכבשן על מנת להקשות אותה ולייצר חיפויים מוצקים וחסונים. היתרון של חיפויים אלה הוא הקלות בה ניתן לייצר רמת מבריקות גבוהה ולצבוע את החומר בהתאמה לעיצוב המבוקש.